Orava v kocke

Skorušinske vrchy - Oravice
Skorušina je najvyšší vrchol skorušinských vrchov, ktorý sa týči v ich najvýchodnejšej časti, západne od Oravíc nad Blatnou dolinou. Turistický pochod z Hotela Teplica do Oravíc zvládne aj menej zdatný turista za 4 hodiny. Odmenou je nádherný pohľad na Západné Tatry a možnosť relaxovania v termálnych vodách Oravíc.

Lyžovanie
V zimných mesiacoch si Oravu nemožno predstaviť bez lyžiarov a bohatej nádielky snehu. Po celom území Oravy sa nachádza množstvo lyžiarskych vlekov pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých a náročných lyžiarov. Tí, ktorých viac priťahuje bežecké lyžovanie, môžu využiť okrem prírodných terénov aj bežecké dráhy, prístupné pre verejnosť.

Cyklistika
Orava ponúka množstvo cyklistických trás, na ktorých môžete spoznávať nielen prírodu, ale aj históriu a kultúru tohto kraja. Nachádza sa tu niekoľko miestnych ale aj medziregionálnych cyklotrás, ako napríklad Kysucko-oravská cyklomagistrála, ktorá vás zavedie cez Oravskú Lesnú až do Námestova. Prípadne môžete vyskúšať Lučiansky okruh pre fyzicky zdatných cyklistov alebo sa previesť Roháčskou dolinou.

Roháče
Roháče sú jednou z najmladších oblastí slovenskej časti Tatier. Návštevníkom poskytujú veľa možností na príjemné využitie času v roháčskej prírode. Je to hlavne vysokohorská turistika, cykloturistika, zjazdové a bežecké lyžovanie.

Oravská priehrada
Preplavte sa po najväčšej slovenskej priehrade a navštívte Slanický ostrov umenia, ktorý poskytuje trvalú expozíciu Slovenskej tradičnej ľudovej plastiky a maľby. Hodnotná je aj vlastivedná výstava "Z histórie zatopených obcí".

Oravský hrad
Oravský hrad, najvýznamnejšia pamiatka hradného staviteľstva na Slovensku, je postavený na 112 metrov vysokom brale v obci Oravský Podzámok. Je jediným hradom, ktorý nebol dobitý nepriateľom. Dnes sa tu nachádza expozícia Oravského múzea.

Termálne kúpalisko v Oraviciach
Navštívte novovybudované turistické centrum medzi Západnými Tatrami a Skorušinou s celoročnou prevádzkou termálnych kúpeľov s liečivou vodou.

Juráňova dolina
Ústie Juráňovej doliny tvoria jeden kilometer dlhé tiesňavy, cez ktoré vedie chodník s mnohými lavičkami. Tiesňava je charakteristická výrazným kaňonom s vodou vymletými vyhĺbeninami na dne a malými vodopádmi. Je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav na Slovenku. V minulosti sa cez kaňon zvážalo drevo s stál tu takmer kilometer dlhý most, ktorého zvyšky možno vidieť aj teraz.

Splav rieky Orava plťami
Prevezte sa plťami stredným tokom rieky Oravy počúvajúc hudbu z fujary a pozrite si zákutia rieky, po ktorej sa kedysi zvážalo drevo, kamenárske výrobky a soľ z Poľska. Symbolický splav začína v Nižnej a končí medzi Podbielom a Krivou. Dĺžka trate je 7 km a celá plavba trvá približne 2 hodiny.

Múzeum oravskej dediny
Múzeum oravskej dediny sa nachádza v krásnom prostredí Brestovej. V tomto múzeu nájdete nádherné drevenice, roľnícko-remeselnícke obydlia s hospodárskymi budovami a dvormi. Obdivovať môžete aj historický drevený mlyn alebo pílu a veľkou vzácnosťou, ktorú tu nájdete, je drevený kostolík zo Zábreže. Múzeum ponúka návštevníkom celoročne množstvo programov. Zvlášť obľúbené sú večerné vstupy do expozície s netradičným odborným výkladom a posedením pri pravej ľudovej hudbe.

Oravské NAJ:
Najnižším miestom Oravy je Dierová v obci Žaškov.
Najvyšším bodom Oravy je známy vrch Baníkov.
Najnižším vrchom Oravy je vrch Dierová so 430 m.n.m.
Najväčšia hĺbka Oravskej priehrady je 38 metrov.
Najstudenšou Slovenskou obcou je Oravská Lesná. Leží vo výške 800 m.n.m.
Najrozsiahlejšou vodnou nádržou na Slovensku s 35 km2 je Oravská priehrada. 
Najnavštevovanejším hradom na Slovensku je Oravský hrad. Prvá písomná pamiatka o ňom pochádza z roku 1267.
Najväčším múzejným zbierkovým predmetom na Slovensku je drevený gotický Kostol sv. Alžbety Uhorskej zo Zábreže, nachádzajúci sa v Múzeu Oravskej dediny. Kostol má neskorogotický maľovaný strop a jeho súčasťou je aj funkčný barokový organček.
Najsevernejšou obcou Slovenska je Oravská Polhora. V minulosti, vďaka jodo-brómovým prameňom, v nej boli chýrne kúpele. Oravská Polhora je zároveň s dvanástimi kilometrami aj najdlhšou obcou Oravy.
Najmenšou obcou Oravy je Osádka so 135 obyvateľmi.
Najstaršia zachovaná stavba na Orave je drevený kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne. Niektoré zdroje uvádzajú, že pochádza z konca 14. storočia. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkov a je zapísaný v zozname UNESCO.
Najmenej slnečné miesto na Slovensku je Ústie nad Priehradou v Trstenej: 1052 hodín slnečného svitu za rok.
V Dolnom Kubíne sa nachádza jediný kolonádový most na Slovensku. Postavený bol v roku 1994.

Vedeli ste, že:
...Roháčské plesá sa nachádzajú o 300 až 400 metrov nižšie ako im podobné vo Vysokých Tatrách. Môže za to mohutný ľadovec, ktorý sa tu v poslednom období doby ľadovej nachádzal.
...vodná nádrž Orava vznikla zatopením obcí Ústie, Slanica, Hámry, Osada a Lavkov ale aj časti Námestova a Bobrova.
...z Oravy pochádzajú napríklad Anton Bernolák, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín, Janko Matúška, Fedor Thurzo, Ignác Gessay, Jozef Kabaň, Jaro Sýkora, Ladislav Nádaši-Jégé, Irena Schusterová, Margita Figuli, Ján Martin Novacký a iní.

18+ beds TV setwifi Fire place We speak English Locked parking